betpas

Ana Sayfa  /  HAMAS  /  Hamas Sözcüsü: Abd'nin UCM Yetkililerine Yönelik Tavrı Zorbalıktır
  • Facebook da Paylaş
Hamas Sözcüsü: Abd'nin UCM Yetkililerine Yönelik Tavrı Zorbalıktır
  • 12-06-2020
  • 0 yorum
  • 294 okunma
İslami Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Hazim Kasım, ABD'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkililerine yönelik ekonomik yaptırım ve vize kısıtlamasını öngören kararnameyi imzalamasını zorbalık olarak nitelendirdi.
İslami Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Hazim Kasım, ABD'nin Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkililerine yönelik ekonomik yaptırım ve vize kısıtlamasını öngören kararnameyi imzalamasını zorbalık olarak nitelendirdi.
 
ABD'nin yaptırım kararının hiçbir hukuki dayanağının olmadığını belirten Kasım, söz konusu yaptırım kararnamesinin, ABD yönetiminin uluslararası kanunlara aykırı hareket ettiğini ve uluslararası tüm normlara, teamüllere aykırı politikalar izlediğini gösterir mahiyette olduğunu vurguladı.
 
Konuya ilişkin basın açıklaması düzenleyen Kasım, ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı ve UCM yetkililerine yönelik ekonomik yaptırımlar ve vize kısıtlaması getiren kararnameyle, savaş suçu işleyen işgal güçleri komutanlarını koruma altına almanın hedeflendiğini vurguladı.
 
“Kararnameyle, halkımıza ve ümmetimize karşı suçlar işlenmesi konusunda işgalcilere cesaret veriliyor” diyen Kasım, işgal rejiminin, tüm uluslararası yasalara, kararlara ve insan ahlakına sığmayan politikalarını sürdüreceğini belirtti.
 
ABD'nin UCM'de yargılanması talebi
 
UCM Başsavcısı Fatou Bensouda, Kasım 2017'de ABD askerleri, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve Afgan askerlerin Afganistan savaşı sırasında savaş suçu; Taliban'ın da insanlığa karşı suç işlediğine dair iddialara yönelik soruşturma talebinde bulunmuştu.
 
ABD'nin UCM'ye üye olmasa bile ABD askerlerinin iddia edilen savaş suçunu UCM'ye üye olan Afganistan'da işlediği için sorgulanabileceği belirtilmişti.
 
ABD, Afganistan'da veya başka bir yerde Amerikan askerleri hakkındaki suistimal iddialarını soruşturmaya veya bu konuda kovuşturma başlatmaya teşebbüs eden UCM personeline vize vermeyeceği tehdidinde bulunmuş ve Başsavcısı Bensouda'nın ABD'ye giriş vizesini iptal etmişti. 
 
Filistin Enformasyon Merkezi
Etiketler : HAMAS - ABD - UCM - HAZIM KASIM -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler

Dünya Kudüs Günü İçin

GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL

KÜNYE     REKLAM     İLETİŞİM     SİTENE EKLE