betpas

Ana Sayfa  /  SİYONİST REJİM  /  Korsan İsrail'in Batı Şeria'ya Yönelik Sinsi Planı Devrede
  • Facebook da Paylaş
Korsan İsrail'in Batı Şeria'ya Yönelik Sinsi Planı Devrede
  • 15-06-2020
  • 0 yorum
  • 171 okunma
İsrail işgal hükümeti Filistin'in Batı Şeria bölgesinin bazı kısımlarını resmen İsrail'e ilhak etme planını önümüzdeki aydan itibaren hayata geçirmek için hazırlıklarını hızlandırmış durumda.
İsrail işgal hükümeti Filistin'in Batı Şeria bölgesinin bazı kısımlarını resmen İsrail'e ilhak etme planını önümüzdeki aydan itibaren hayata geçirmek için hazırlıklarını hızlandırmış durumda. Bu planını uygulayabilmek için de hedefe aşama aşama ilerlemek amacıyla tedricilik politikası izleyebileceği düşünülüyor. İşgal rejimi şimdiye kadar Filistinlilerin arazilerini gasp ve yurtlarını yahudileştirme faaliyetlerinde de sürekli bu tedricilik politikasından yararlandı. 
 
İşgal rejiminin tedricilik politikasındaki amacı bir kerede çok fazla ileri gitmemek suretiyle yaptıklarının basite alınmasını, çok fazla ciddi boyutta görülmemesini sağlamak. Birinci aşamada elde edilenlerin sindirilmesini, kabullenilmesini sağladıktan sonra ikinci aşamaya geçerek kademe kademe asıl hedefe doğru ilerliyor. 
 
Batı Şeria bölgesiyle ilgili ilhak planı hakkında da değişik senaryolardan söz ediliyor. İşgal rejiminin başbakanı Netanyahu bu planını hayata geçirme konusunda ise en çok ABD'nin kendisine yeşil ışık yakmış olmasına güveniyor ve buradan cesaret alıyor. 
 
Gündeme getirilen senaryolara göre ilk aşamada sadece yahudi yerleşim merkezlerinin ilhak edilmesinin söz konusu olabileceği belirtiliyor. Bir sonraki aşamada ise yahudi yerleşim merkezlerinin bağlantılı bölgelerle birlikte ilhak edilmesi ihtimali var. Sadece Ürdün Vadisi bölgesinin ilhak edilmesiyle başlanması ihtimali de var ki bu bölge tüm Batı Şeria bölgesinin yüzde 17'sini oluşturuyor. Bir başka senaryo ise C kategorisine giren bölgelerin tümünün ilhak edilmesi. Bu bölgeler ise Batı Şeria'nın yüzde 60'ını oluşturuyor. Fakat tedricilik politikasıyla bu hedefe kademe kademe ilerlenmesi söz konusu. 
 
Verilen haberlere göre işgal hükümetinin başbakanı Netanyahu yahudi yerleşim merkezlerinin yöneticilerine bazı bölgelerin ilhakı işlemini biraz erteleyebileceğine dair bilgiler gönderdi.  
 
İşgal rejiminin bu konuda sergileyebileceği politikayı değerlendiren siyasi yorumcu ve yazar Yasin İzzuddin, İsrail'in kuruluşundan beri sürekli tedricilik politikası izlediğine dikkat çekerek Batı Şeria'yla ilgili ilhak planında da böyle bir tedricilik politikasını uygulayabileceğini bu yüzden küçük adımlarla başlayabileceğini hatırlattı. İzzuddin, işgal rejiminin atacağı ilk adıma sessiz kalınması durumunda ikinci adıma geçebileceğine dikkat çekerek onun küçük adımlarla başlamasının yanıltıcı olmaması gerektiğini vurguladı. 
 
Filistin Enformasyon Merkezi
Etiketler : İSRAİL - BATI ŞERİA -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler

Dünya Kudüs Günü İçin

GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL

KÜNYE     REKLAM     İLETİŞİM     SİTENE EKLE