betpas

Ana Sayfa  /  FİLİSTİN  /  Siyonist İsrail Ürdün Vadisine Yeni Yerleşke İnşa Edecek
  • Facebook da Paylaş
Siyonist İsrail Ürdün Vadisine Yeni Yerleşke İnşa Edecek
  • 11-06-2020
  • 0 yorum
  • 194 okunma
İsrail işgal güçleri dün, Kalkilya’da 160 dünümden fazla araziye el koyduğunu bildirirken, buldozerlerle de Ürdün Vadisi'nde yerleşim merkezi için yol çalışmaları başlattı.
İsrail işgal güçleri dün, Kalkilya’da 160 dünümden fazla araziye el koyduğunu bildirirken, buldozerlerle de Ürdün Vadisi'nde yerleşim merkezi için yol çalışmaları başlattı.
 
Yerel kaynakların aktardığına göre işgal yönetimi, Kalkilya şehri, Hable köyleri ve Nebi İlyas bölgesindeki yaklaşık 160 dünüm araziyi işgal etmek için mülk sahiplerine 166 tane ihtarname gönderdi.
 
İsrail, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında Yahudi yerleşim merkezleri inşa etmeye devam ediyor. Bu zaman zarfında iktidara gelen hükümetler, yerleşim merkezlerini, Filistin topraklarını Yahudileştirme aracı olarak kullanma politikasını aralıksız olarak sürdürdü. 
 
Filistinliler, bu sabah kendilerine ait olan toprakların işgali için teslim edilen ihtarnameleri görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.
 
Tubas ve Ağvar dosyası sorumlusu Mutez Beşarat, işgal güçlerinin dün gece Ürdün Vadisi'ndeki el-Hamra kontrol noktasının güneybatısında yer alan dağlık bölgede bir yol inşa etmeye başladığını söyledi.
 
Beşarat, işgal rejiminin, Ürdün Vadisi'ndeki Furuş Beyt Decen köyü sakinlerine ait topraklarda inşa edilen bu yolun, Yahudi yerleşimcilere hizmet etmek için yapıldığına veya yeni bir yerleşim projesi anlamına geldiğine dikkat çekti.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.
 
ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.
 
Filistin Enformasyon Merkezi
Etiketler : İSRAİL - ÜRDÜN VADİSİ -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler

Dünya Kudüs Günü İçin

GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL

KÜNYE     REKLAM     İLETİŞİM     SİTENE EKLE